Уникаємо психологічних маніпуляцій

08 Кві 2012 / 09:16 | 1 коментар | Переглядів: 3693

Маніпуляції

Напевно, немає такої людини, яка хоча б раз у своєму житті не стала жертвою такого явища, як маніпуляція. Нами можуть маніпулювати в родині, на роботі, у громадському транспорті, в магазині - загалом, де завгодно. Щоб уникнути маніпулятивних впливів бодай під час купівлі чогось, потрібно більше знати про психологічні техніки, які навмисне використовують "професійні маніпулятори": продавці, маркетологи, торгові агенти і т.д.

"Якірна" техніка. Її можна назвати найефективнішим способом маніпулювання особистістю. Наприклад, по телебаченню показують рекламу, де під певну мелодію люди їдять апетитні страви. Після декількох десятків разів перегляду такої реклами у глядача формується "слуховий якір". І кожного разу, коли людина буде чути цю мелодію, вона згадуватиме той емоційний стан, в якому була під час перегляду реклами. Таким чином посилюватиметься почуття голоду. А тепер уявіть, якщо ця мелодія звучатиме поряд із закладом громадського харчування.

"Вибір без вибору". Людині дають декілька можливостей на вибір, але насправді кожен із варіантів цілком влаштовує маніпулятора. Продавець може запитати у покупця: "В який спосіб ви готові заплатити за товар?". Таким питанням маніпулятор не ставить під сумнів те, що клієнт готовий зробити покупку, натомість дає клієнту лише вибір способу оплати.

"Полярна реакція". Найбільш ефективна техніка маніпуляції тими людьми, які звикли все робити навпаки. Тому для досягнення потрібної мети достатньо лише правильно поставити запитання і спровокувати співрозмовника на необдуманий вчинок. Уявіть клієнта, який після години спілкування із продавцем готовий купити автомобіль. Висока ціна стримує покупця. Такі вагання продавець може розвіяти простим твердженням: "А й справді, цей автомобіль для вас надто дорогий…". Як правило, виникає зворотня реакція - і автомобіль вже за кілька хвилин буде продано!

"Розрив шаблону". Кожна людина звикла діяти за певними шаблонами. Тільки маніпулятор змінює його, "жертва" губиться і реагує на маніпуляцію, думаючи лише про те, як вийти із ситуації із мінімальними втратами.

"Забалакування". Маніпулятор веде спілкування в дуже інтенсивному темпі, часто змінюючи тему розмови. Це змушує людину втратити пильність, а в потрібний момент фахівець з маніпуляцій знову повертається до актуального для нього питання.

Це лише частина технік, які використовують маніпулятори, і для протистояння їм потрібно вчасно реагувати. Можливо, вищезгаданий перелік маніпуляцій допоможе вам у житті прийняти важливе рішення за власним вибором.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.