14 жовтня: Свята Покрова, День козацтва, 75-річчя УПА, День і захисника України

14 Жов 2017 / 05:25 | Переглядів: 5382

З Дем Захисника України!

14 жовтня українці святкують одразу чотири свята. Перше - Свято Покрови Божої Матері, друге - День українського козацтва, третє свято, дуже молоде - День захисника України.

Усі ці свята дуже взаємопов'язані й виникали послідовно.

Автор ілюстрації: Юрій Журавель


14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. У народі говорять: "Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду - льодом, а дівчат - шлюбним вінцем".

Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні. Не виникає навіть суперечок між православними українцями й рідновірами, котрі хоч і вкладають у це свято зовсім різний зміст, ставляться до нього дуже шанобливо.

Зі святом Покрови співпадає святкування Дня українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. А на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрова Богородиці з її іконою. І. до речі, саме у цей день, козаки збирали Велику раду, на котрій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.

Відомий український етнограф Олекса Воропай писав, що після зруйнування Катериною ІІ Запорозької Січі, козаки, ідучи за Дунай, несли з собою ікону Покрови Пресвятої Богородиці

Цікаво, що козаки настільки глибоко й щиро шанували образ Покрови Божої Матері, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва свята - Козацька Покрова.

Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Образ сміливого парубка, котрий захищає честь та волю нашого народу, міцно закарбувався у пам'яті поколінь. Тож, козак в українській культурі - звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу.

Унікальність історії нашого народу полягає в тому, що в козаччині виявлявся потяг до волі наших предків. І сьогодні багато хто з нас має козацькі прізвища, що ніби доводить причетність кожного до нашої історії.

Регулярні напади на українські землі кримських татар й турків, примушували українців боронити території. Якби наші предки не вигадали якогось дієвого способу оборони, цілком ймовірно. що український народ стерли б з лиця землі. Тож такою силою й стали козаки, які захищали не лише Україну, а й Польщу, Молдову, Угорщину й Австрію від загарбників. Козацтво ширилося й розросталося, а постійна небезпека та ймовірність раптових військових дій дуже загартувала й без того міцних воїнів.

Отже, знаємо, що перший потужний спалах відродження власної державності припав на Козацьку добу. Друга спроба вибороти незалежність українського народу й держави здійснювалася у тяжкі 1917-1920 роки.

Третя -День Украї́нської повста́нської а́рмії(УПА)—військово-політичногоформування, що діяло вУкраїніпротягом1942-1953років, озброєне крилоОрганізації українських націоналістів [4][5] . Сьогодні ми відзначаємо 75-річчя з часу її заснування. З 2005 року в Україні офіційно святкуються річниці створення УПА (14 жовтня1942, святоПокро́ви Пресвято́ї Богоро́диці). З 2015 року вояки УПА мають статус борців за незалежність України у ХХ столітті. Боротьба Української повстанської армії— складоваУкраїнського визвольного руху 1920—1950 років.

УПА 75-річчя

14 жовтня

Уже під час розпаду радянської імперії, коли прокинувся волелюбний інтерес до власної історії й генетичної пам'яті.

Ігор Лівінський АТО 2

Четверта хвиля цього інтересу, - напевно, сьогоднішня. Адже, з 2015 року 14 жовтня є державним святом і неробочим днем - Днем захисника України.

Олександр Півторак АТО

Володимир Болєщук АТО

Наталія Трач АТО

Ігор Лівінський АТО

У 2014 року українське суспільство відреагувало на російське збройне вторгнення, внаслідок чого підсилилися європейські та антирадянські тенденції декомунізації. Так, наш народ поступово відмовляється від радянських свят та символів.

Ігор Лівінський АТО 3

Президент України Петро Порошенко встановив 14 жовтня святкування Дня захисника України й скасував святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого.

"14 жовтня, Покрова Пресвятої Богородиці, ще з козацьких часів була святковим днем захисників Вітчизни. Тому, минулого року, свідомо викреслюючи з українського календаря чуже, штучно до нас привнесене свято російської армії-окупанта, я цілком природно зупинив свій вибір на 14 жовтня", - зазначив Петро Порошенко.

Джерело -https://etnoxata.com.ua/statti/traditsiji/14-zhovtnja-pokrova-den-kozatstva-i-zahisnika-ukrajini/

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.