Ростислав Левчук: «Лише завдяки розумінню та допомозі міської ради в Тернополі утримується належний рівень медичної допомоги»

18 Чер 2016 / 22:34 | Переглядів: 2427

Ростислав Левчук: «Лише завдяки розумінню та допомозі міської ради в Тернополі утримується належний рівень медичної допомоги»

Щорічно в кожну третю неділю червня в Україны традиційно відзначають професійне свято працівники галузі охорони здоров'я. У день медичного працівника наш кореспондент поспілкувалася з начальником відділу охорони здоров'я Тернопільської міської ради Ростиславом Левчуком.

- Пане Ростиславе, якою на сьогодні є ситуація із розвитком медицини в Україні, і якими, насамперед, є проблеми в медичній галузі?

- На сьогоднішній день в Україні ситуація у сфері медицини є вкрай складною. За останні роки (починаючи з 2006 року) комунальні міські лікарні працюють на межі своїх можливостей у зв'язку з хронічним недофінансуванням. Так, дефіцит бюджету лише стосовно заробітної платні сягає понад 67 млн. грн. або 1,3 місяця. Крім того, що лікарні та поліклініки потребують сучасної дороговартісної апаратури, устаткування та медикаментів, постає необхідність в проведенні ремонтних робіт приміщень багатьох лікувальних закладів.

Для того, щоб медицина України вийшла на новий рівень розвитку, першочергово необхідні відповідні зміни у законодавстві, децентралізація та пошук додаткових джерел фінансування. Також неабияку роль в налаштуванні оптимального функціонування української медицини відіграють впровадження новітніх прогресивних методик лікування, стажування за кордоном та в сучасних медичних центрах, потрібно черпати досвід в іноземних фахівців, налагодити співпрацю з провідними лікувальними центрами нашої держави та інших країн.

- У зв'язку з чим виникла така негативна тенденція розвитку сфери медичного обслуговування в Україні за останній період?

- Основною причиною проблем розвитку медицини в Україні є недосконалість законодавчої бази та недостатнє фінансування галузі. Тому місцева влада змушена самотужки підтримувати інституції та галузі, які їм підпорядковуються.

Держава взяла курс на зменшення видатків у медицину та ефективне використання виділених коштів. У даний час з Києва виділяється той мінімум коштів, який дозволяє лише підтримувати функціонування закладів охорони здоров'я. Структура видатків така: 87% йде на виплату заробітної плати та енергоносії, решта - інші витрати. І лише завдяки розумінню та допомозі місцевої влади в місті на чолі з міським головою Сергієм Надалом утримується належний рівень медичної допомоги. Так, тільки у 2016 році міська рада виділа на лікувально-профілактичні заклади Тернополя 8,5 млн. гривень.. Кошти пішли на виплату заробітної плати медичному персоналу, ліквідацію заборгованостей, реконструкції та відкриття нових медичних підрозділів, придбання апаратури, тощо.

- Як ви зазначили вище, вдалося реалізувати багато проектів з реконструкції та відновленнялікувально-профілактичних закладів у місті Тернополі. Отож, скільки за останній період у місті відкрито та відремонтовано медичних закладів?

- Місто йде нам назустріч - влада всіляко намагається дослухатися до потреб та допомогти у вирішенні найбільш значущих проблеми. Слід відзначити, що за останній період вдалося відновити та відремонтувати чимало медичних закладів, які багато років потребували ремонту. Зокрема, розпочато ремонт фасаду дитячої поліклініки на вулиці Федьковича, завершується реконструкція амбулаторії загальної практики-сімейної медицини в ЗОШ № 27, яка буде обслуговувати 20 тис. населення мікрорайону, який у народі йменують "Аляскою". Минулого року в нашому місті після капітального ремонту розпочали роботу ще дві амбулаторії загальної практики-сімейної медицини - на вулиці Бродівська та на проспекті Степана Бандери.

- Я багато чула про проект зближення дільничного лікаря з пацієнтом. Саме для цього створено амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, про які ви щойно розповідали. Розкажіть детальніше, скільки їх вже діє на сьогодні в Тернополі, а скільки ще плануєте відкрити?

- Загалом у Тернополі функціонують 17 амбулаторій, серед яких 4 є відокремленими. Хочу зазначити, що нові амбулаторії ми відкриваємо щороку. Так, в мікрорайоні "Дружба" на вулиці Петриківській в минулі роки вікрита амбулаторія сімейного лікаря, в лютому 2014 року - на вулиці Куліша. Кабінети сімейного лікаря створено на базі Тернопільського міського комунального закладу "Центр первинної медико-санітарної допомоги". У 2015 році, як вже я говорив, відкрито сучасні амбулаторії на проспекті Степана Бандери та по вулиці Бродівська.

- Пане Ростиславе, а яка головна функція даних амбулаторій? В чому переваги амбулаторій загальної практики-сімейної медицини перед центральними лікарнями та поліклініками?

- Головна функція амбулаторій полягає в наближенні медичної допомоги до жителів. Амбулаторії оснащені всім необхідним для забезпечення населення повноцінним обстеженням та медпослугами. З одного боку, це економить гроші пацієнтів та лікарів на час і дорогу, так як амбулаторії розташовані недалеко від їхніх помешкань. З іншого боку, зменшаться черги в центральних відділеннях закладів. До того ж, кожна амбулаторія оснащена новою системою запису на прийом.

- Ростиславе Дмитровичу, у тернопільських виданнях зараз часто пишуть про те, що незабаром запрацює інфекційне відділення комунальної лікарні швидкої допомоги. Отож, хотілось би дізнатись, коли воно запрацює?

- Дійсно, в даний час найбільшим нашим проектом є відкриття інфекційного відділення міської комунальної лікарні швидкої допомоги. Дане відділення вже понад 40 років капітально не ремонтували. Будівля довгий час перебувала у вкрай занедбаному стані. Отож, ми взялися за цілковиту реконструкцію даного закладу. На ремонтні роботи найбільше коштів виділила Тернопільська міська рада. Частину фінансування на цю потребу отримали з Фонду регіонального розвитку. І вже незабаром місто отримає сучасне інфекційне відділення, що забезпечить всі потреби населення не тільки Тернополя, а й області.

- У Тернополі безкоштовно лікують бійців АТО? Хто виділяє кошти на це, чи будутьй надалі продовжувати надавати захисникам Вітчизни безоплатну медичну допомогу?

- Ми справді підтримуємо у Тернополі проект допомоги постраждалим бійцям із зони АТО. Цей проект є головним благодійним напрямком діяльності міських лікарень. Кожному із постраждалих учасників бойових дій, особливо із серйозними травмами, ми абсолютно безкоштовно надаємо планову медичну допомогу, сприяємо швидкій реабілітації постраждалих. Особливим попитом у наданні послуг користується стоматологічна допомога.

Кошти на реалізацію даного проекту закладені в комплексній міській Програмі "Здоров'я тернополян". Якщо минулого року на допомогу бійцям з міського фонду було виділено 300 тисяч гривень, то у 2016 році фінансування зросло до 700 тисяч. Кількість вояків, які потребують медичної допомоги, у зв'язку з нестабільною ситуацією в зоні АТО, дуже велика і постійно зростає. Ми намагаємось допомагати їм в міру можливостей - відповідно, збільшуємо і фінансування.

- У парламенті, враховуючи недофінансування медичної галузі з боку держави, цю прогалину планують надолужити законом про впровадження платних медичних послуг у державних і комунальних медзакладах?

- Верховна Рада дійсно розробляла такий законопроект, але поки що його не затвердила. І тому ми продовжуємо користуватись діючою постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1998 року №1138 “Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти”. Хоча, насправді, безкоштовної медицини, на жаль, немає. За будь-які медичні послуги хтось таки повинен платити: держава, страхова компанія, лікарняна каса, пацієнт.

- Ростиславе Дмитровичу, День медичного працівника, перш за все, - ваше професійне свято. Кого ви би хотіли у цей день привітати з цим почесним святом?

- Першочергово я б хотів у цей День не так привітати, як подякувати всім нашим працівникам, які гідно несуть високе звання "медика" всупереч всіх існуючих негараздів. Особлива подяка медикам, які стали на захист Вітчизни. Не буду називати прізвища тих людей, які зробили добровільний внесок в нашу перемогу, бо таких дуже багато. Десятки, а то й сотні, кваліфікованих медичних працівників сьогодні офіційно і неофіційно працюють на передовій. Вони не тільки борються за життя кожного з поранених бійців, але й самі змушені брати до рук зброю та захищатися від противника. Такі люди заслуговують нашої великої вдячності в першу чергу.

Також хотілось би подякувати місцевій владі за розуміння та допомогу.

На завершення слова подяки приношу тим лікарям, які в складний для нас час продовжують виконувати свою роботу. Подяка їм за професіоналізм, розуміння ситуації, невтомну працю. Хочу побажати сьогодні миру, радості, добра, Божої ласки для них та їхніх сімей. Це свято радісне, проте з "гірким присмаком".

Спілкувалася Анна СЕМЕНКІВ.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.